|
|
Sobota, 16.Marec 2024 ob 18:51:38 |
 |
Evropska centralna banka je v sredo predstavila svoje načrte za uvedbo digitalne valute centralne banke (CBDC) "digitalni evro", ki naj bi se po vsej EU izvajala od naslednjega leta.
Predstavitev Piera Cipolloneja, člana izvršnega odbora Evropske centralne banke (ECB), objavljena v sredo, je dejala, da bi lahko bil "digitalni evro", ki ga je poimenoval "prihodnost denarja", javnosti na voljo do novembra 2025.
Centralni bankir je dejal, da bo digitalni evro v digitalni svet prinesel funkcije, podobne gotovini, in dejal, da bo deloval brez povezave, bo brezplačen za osnovno uporabo, bo imel "vseevropski doseg", "spoštoval zasebnost" in kar je bistveno, da ga bo izdal centralna banka.
"Trenutno ni evropskega digitalnega plačilnega instrumenta, ki bi pokrival vse države evroobmočja: 13 od 20 držav evroobmočja nima nacionalne kartične sheme in se namesto tega zanašajo na mednarodne digitalne plačilne sheme, ki poravnajo 69 odstotkov vseh digitalnih transakcij v EU," je zapisal Cipollone.
»Digitalni evro bi zapolnil to vrzel in zagotovil evropsko digitalno plačilno sredstvo, ki je na voljo in sprejeto v vseh državah evroobmočja. Digitalni evro bi zagotovil vseevropsko platformo, ki bi standardizirala digitalna plačila v celotnem evrskem območju,« je dodal.
Centralni bankir je trdil, da uvedba digitalnega evra CBDC ne bi pomenila, da bi druge oblike plačil, vključno z gotovino, karticami, bančnimi računi in drugimi digitalnimi plačili, izginile.
Predstavitev tudi trdi, da namerava ECB v sistem vgraditi več varoval za zasebnost, vključno z anonimiziranjem transakcij s centralno banko, ki lahko vidi samo "minimalni nabor psevdonimiziranih podatkov".
Vendar ostajajo drugi pomisleki v zvezi z izvajanjem CBDC, zlasti njihova morebitna uporaba kot sredstva socialnega inženiringa. Bank of England je dejansko že priznala, da bi bile digitalne valute centralne banke – za razliko od decentraliziranih kriptovalut, kot je bitcoin – "programabilne", kar pomeni, da bi vlada lahko odločala, kako in kje bodo ljudje porabili svoj denar.
Na primer, CBDC bi lahko izvedljivo določil zgornjo mejo zneska denarja, ki ga je mogoče porabiti za bencin za polnjenje avtomobila, da bi dosegli cilje EU glede emisij.
Ni presenetljivo, da je bila Evropska centralna banka ostro kritična do Bitcoina in drugih oblik kriptovalut, ki niso pod nadzorom centralne banke.
Predsednica ECB Christine Lagarde – pravnica po poklicu, ki nikoli ni delala kot ekonomistka – je pred tem izjavila, da meni, da so kriptovalute »ničvredne«, in trdila, da njihova vrednost »ne temelji na ničemer, da ni osnovnega sredstva, ki bi delovalo kot sidro varnost."
Lagarde je bila po drugi strani velika podpornica CBDC Evropske unije in je dejala: »Ko bomo imeli digitalno valuto centralne banke, kateri koli digitalni evro, bom za to jamčil … Torej bo centralna banka stala za tem. Mislim, da se močno razlikuje od vseh teh stvari.«
Evropska unija ni edina v svojem prizadevanju za uvedbo CBDC, saj torijevska vlada Rishija Sunaka v Združenem kraljestvu dela na "digitalnem funtu" in Bidnova administracija v Združenih državah prav tako dela na ustvarjanju "digitalnega dolarja". Digitalne valute centralnih bank je zagovarjal tudi globalistični Svetovni gospodarski forum (WEF), ki jih je uvrstil na seznam tehnologij, ki bodo »spremenile svet do leta 2027«.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |